Umów spotkanie
Przycisk zamykający

Skontaktuj się z nami

zadzwoń
506 046 000

lub wypełnij
formularz kontaktowy:










    Zasady projektowania lokali usługowych

    Zasady projektowania lokali usługowych

    Przyjazna i funkcjonalna przestrzeń, komfort oraz estetyka wnętrza to cechy, jakie wyróżniają dobry projekt lokalu usługowego. Miejsce musi być także dostosowane ściśle do rodzaju prowadzonej działalności. Inaczej bowiem należy zaaranżować wnętrze gabinetu kosmetycznego, a zupełnie odmienne zasady będą determinować wygląd czy układ salonu krawieckiego, banku lub placówki pocztowej.

    Oprócz aspektów funkcjonalnych, projekty usługowe powinny przewidywać także elementy dekoracyjne oraz oświetlenie. Ma ono ogromne znaczenie dla wizerunku konkretnego lokalu, a także komfortu pracowników oraz klientów. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie umożliwiają wykorzystanie szeregu punktów świetlnych, które mogą również odpowiadać za optyczne zwiększenie lub zmniejszenie wnętrza.

     

    PROJEKTOWANIE LOKALI USŁUGOWYCH

    Projektowanie lokali usługowych jest ściśle związane z branżą, w jakiej działa konkretna firma. Architekt musi wziąć pod uwagę zarówno oczekiwania inwestora, jak i uwarunkowania prawne, regulujące niektóre kwestie. Przykładem jest choćby wspomniany wcześniej gabinet kosmetyczny, który powinien spełniać rygorystyczne wymagania sanitarne. Bez właściwego przygotowania obiektu nie będzie możliwy jego odbiór przez inspektora sanepid.

    Podobne regulacje dotyczą branży gastronomicznej, w której kwestie higieny oraz właściwego zaprojektowania restauracji są fundamentalne. W lokalu należy zapewnić właściwy ciąg technologiczny, dwie drogi – czystą i brudną, a także odpowiednią ilość toalet, odrębnych dla personelu oraz klientów. To tylko kilka przykładów wytycznych, jakie musi spełnić lokal gastronomiczny, aby mógł zostać otwarty.

     

    PROJEKTOWANIE LOKALI HANDLOWO – USŁUGOWYCH

    Jak wygląda projektowanie lokali handlowo – usługowych? Najważniejszą kwestią jest poznanie planów właściciela, związanych z konkretnym obiektem. Chodzi między innymi o branżę, o czym pisaliśmy wcześniej. Niezbędne jest także zinwentaryzowanie budynku, co jest podstawą do rozpoczęcia projektowania. W kolejnym etapie inwestor otrzymuje koncepcje lokalu, w których można dokonać niezbędnych zmian lub korekt.

    Po akceptacji pracownia architektoniczna przystępuje do zasadniczej pracy, czyli opracowania szczegółowego projektu. Zawiera on kompletną dokumentację, jaka niezbędna jest do rozpoczęcia prac remontowych. Niektóre elementy, takie jak wentylacja czy instalacje sanitarne, opracowywane są przez projektantów specjalizujących się w konkretnej branży, co ma ogromne znaczenie przy adaptacji istniejących budynków, w których należy przygotować niezbędną infrastrukturę.

    Jak widać, projektowanie lokali usługowych to proces wieloetapowy. Aby zakończyć go z sukcesem, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym oczekiwania właścicieli oraz uregulowania prawne, określające zasady funkcjonowania firm w konkretnej branży. W celu uniknięcia kłopotów na etapie odbioru najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego biura architektonicznego, które opracuje kompleksową dokumentację projektową.


    JESTEŚ ZAINTERESOWANY WYKOŃCZENIEM WNĘTRZA „POD KLUCZ”?
    Umów się na bezpłatną konsultację
    Zadzwoń +48 506 046 000
    lub wypełnij formularz

    Zarządzaj plikami cookies