redNet Dom

Wady i zalety mieszkań na poddaszu

Funkcjonalnie urządzone mieszkanie na poddaszu jest bardzo dobrym wyborem. To ciekawa aranżacyjnie przestrzeń, dająca ogromne możliwości w zakresie zaprojektowania wnętrz w sposób nowoczesny. Niestety rozwiązanie to nie cechuje się tylko zaletami, ale ma także kilka istotnych wad, które dla wielu inwestorów są przeszkodą, powodującą, że nie decydują się na zakup mieszkania zlokalizowanego na poddaszu.

Pomieszczenie mieszkalne na poddaszu wymaga nie tylko odpowiedniego zaprojektowania samego wnętrza. Obowiązkowym elementem adaptacji poddasza jest jego właściwa izolacja akustyczna i termiczna. Lokalizacja blisko dachu sprawia, że hałas na przykład padającego deszczu, może być naprawdę uciążliwy. Problem ten można w łatwy sposób rozwiązać, stosując nowoczesne i bardzo skuteczne systemy izolacyjne.

Projekty mieszkania na poddaszu

Osobną kwestią są projekty mieszkania na poddaszu, w których trzeba uwzględnić na przykład skosy, czyli sufity pochylone w kierunku ścian bocznych. Niektórzy inwestorzy nie widzą możliwości adaptacji takiego wnętrza, jednak powierzając to zadanie projektantowi, okazuje się, że w bardzo prosty sposób planuje się przestrzeń, nawet tam, gdzie wysokość pomieszczenia znacznie się zmniejsza.

Jest to doskonałe miejsce do lokalizacji części zabudowy meblowej czy ustawienia telewizora w salonie. W niektórych pomieszczeniach można przy niższym suficie zaprojektować łóżko, tworząc przytulną sypialnię. Skosy nie są także problemem w łazienkach, pod którymi swoje miejsce znajdzie na przykład wanna czy pralka. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele i nie wymagają one prowadzenia skomplikowanych prac budowlanych.

Mieszkania na poddaszu inspiracje

Wybierając mieszkania na poddaszu, inspiracje w zakresie ich przyszłego wyglądu będą bardzo cenną pomocą przy projektowaniu. Warto sprawdzić więc różnorodne rozwiązania, jakie znajdują się choćby w internecie, aby wybrać te, które odpowiadają naszym oczekiwaniom. Przekazanie przykładowych zdjęć czy wizualizacji architektowi znacznie przyspieszy proces projektowania.

Warto także rozważyć styl, w jakim powinno być urządzone mieszkanie. Na poddaszu doskonale sprawdzi się minimalizm, zarówno w zakresie formy, jak i kolorystyki, choć nie jest to jedyna możliwa opcja. Należy pamiętać o ogromnym atucie pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, jakim są okna dachowe. Dają naturalne światło, które umiejętnie wykorzystane w projekcie, stworzy przytulne i jasne wnętrza.

Jak widać, nie ma uniwersalnego sposobu, jak urządzić mieszkanie na poddaszu. Projekt zawsze jest indywidualny i uwzględnia między innymi uwarunkowania techniczne budynku oraz oczekiwania inwestora. Warto więc współpracować z doświadczonymi architektami, aby pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu stały się przytulnym i komfortowym mieszkaniem.

Nasze inne wpisy

Zalety projektów mieszkań w stylu loft

Projekty mieszkań loft to trend, jaki zauważamy w aranżacji wnętrz od kilku już lat. Wyróżnia się minimalizmem zarówno w zakresie formy, jak i stosowanej kolorystyki. …

Zasady projektowania lokali usługowych

Przyjazna i funkcjonalna przestrzeń, komfort oraz estetyka wnętrza to cechy, jakie wyróżniają dobry projekt lokalu usługowego. Miejsce musi być także dostosowane ściśle do rodzaju prowadzonej …

Biura open space przyjazne pracującym

Wnętrza biurowe open space to dziś codzienność w wielu firmach. Duża przestrzeń, w jakiej lokalizowane są poszczególne stanowiska pracy, musi być odpowiednio zaaranżowana, aby pomagała …

Pomysł na projekt ślepej kuchni

Projektowanie kuchni, szczególnie gdy nie ma w niej okna, determinuje konieczność zastosowania różnorodnych zabiegów, pozwalających na rozświetlenie wnętrza. Kwestią o znaczeniu priorytetowym jest więc optymalne …