redNet Dom

Pomysł na projekt ślepej kuchni

Projektowanie kuchni, szczególnie gdy nie ma w niej okna, determinuje konieczność zastosowania różnorodnych zabiegów, pozwalających na rozświetlenie wnętrza. Kwestią o znaczeniu priorytetowym jest więc optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych, ale także wykorzystanie jasnych kolorów. Nie można zapominać również o ergonomii, która wymagana jest w przypadku każdego wnętrza.

Z tego rodzaju sytuacją mamy najczęściej do czynienia w mieszkaniach. Projekt kuchni w bloku wymaga więc dokładnego przemyślenia, aranżacji przestrzeni w taki sposób, aby stała się nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim estetyczna. Dużą rolę odgrywa również zabudowa meblowa, wyposażona w dodatkowe, punktowe źródła światła. O czym warto pamiętać, chcąc urządzić ślepą kuchnię?

Projekt ślepej kuchni

Każdy projekt ślepej kuchni jest opracowaniem indywidualnym. Nie ma schematów czy szablonów, które sprawdzą się wszędzie. Istotny jest bowiem nie tylko układ pomieszczenia, ale także lokalizacja instalacji, powierzchnia kuchni oraz jej usytuowanie. Dokonując inwentaryzacji, czyli zwymiarowania pomieszczenia, warto bardzo dokładnie odwzorować wszystkie detale, w tym załamania ścian czy kluczowe elementy instalacyjne – woda, kanalizacja, wentylacja, prąd, gaz.

To bardzo istotne, gdyż znacznie ułatwia optymalne zaplanowanie przestrzeni, w tym zabudowy meblowej czy rozmieszczenia poszczególnych sprzętów. Oczywiście możliwa jest modyfikacja poszczególnych instalacji, ich rozbudowa, czy przeniesienie, jednak łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem jest dostosowanie się do stanu istniejącego. Jak wspomnieliśmy, ogromne znaczenie ma właściwe doświetlenie kuchni, w której nie ma okna. Chodzi nie tylko o lokalizację lamp, ale też o natężenie i barwę światła.

Kuchnia w bloku aranżacja

Jako przykład niech posłuży ślepa kuchnia w bloku. Aranżacja wnętrza powinna skupić się w pierwszej kolejności wokół układu pomieszczenia. Istotne jest zaplanowanie zabudowy w taki sposób, aby zapewniała optymalną przestrzeń roboczą. To nie tylko blat, ale również rozmieszczenie poszczególnych sprzętów oraz ustawienie mebli w sposób pozwalający na komfortowe korzystanie ze wszystkich szafek oraz szuflad. Przejdźmy do wspomnianej kwestii oświetlenia.

W tym przypadku nie można skupić się jedynie na klasycznych lampach sufitowych. Ich uzupełnieniem, w zależności od potrzeb inwestora, powinno być oświetlenie punktowe. Jednym z częstych rozwiązań są listwy LED, montowane w systemie podszafkowym. W podobny sposób można także doświetlić wnętrze szafek i szuflad. Dodatkowe źródła światła projektowane są najczęściej w celu zwiększenia widoczności na blacie roboczym, ale nie można zapomnieć o ich dekoracyjnych walorach.

Zaprojektowanie ślepego pomieszczenia wymaga precyzji, dokładnego przemyślenia, a także uwzględnienia kilku istotnych aspektów związanych choćby z oświetleniem czy kolorystyką, jaka powinna wyróżniać ślepe kuchnie. Aranżacje wnętrz tego rodzaju nie są więc zabiegiem prostym, dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnych projektantów, którzy indywidualnie i kompleksowo podchodzą do zlecenia. RedNet Dom to zespół architektów, proponujących najlepsze rozwiązania, dostosowane do potrzeb klienta oraz uwarunkowań konkretnego pomieszczenia. Kompleksowy projekt obejmuje między innymi rozmieszczenie oświetlenia, dobór materiałów oraz ich kolorystyki czy indywidualnie zaprojektowaną zabudowę.

Nasze inne wpisy

Pomysł na nowoczesną aranżację salonu

Nowoczesne wnętrza kojarzymy najczęściej z minimalizmem, zarówno w zakresie formy, jak i zastosowanej kolorystyki. To trend bardzo popularny, który niektórym osobom kojarzy się z brakiem …

Jak zaaranżować nowoczesne wnętrze biurowe?

Tym, co dziś wyróżnia nowoczesne wnętrza biurowe, jest przede wszystkim minimalizm w zakresie wyposażenia oraz estetyki przestrzeni. Jasna, stonowana kolorystyka, dopasowane meble, elegancka i funkcjonalna …

Jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania?

Kompleksowe remonty od a do z to zwykle dla inwestorów ogromny problem, z którym wiąże się nie tylko ustalenie funkcji poszczególnych pomieszczeń. Równie istotny jest …

Nowoczesne aranżacje wnętrz biurowych. Na co zwrócić uwagę?

Dzisiejsze biura w niczym nie przypominają smutnych pomieszczeń, jakie kojarzymy jeszcze sprzed kilkunastu lat. Aranżacje wnętrz biurowych przeszły ogromną metamorfozę, nadążając za światowymi trendami w …